Способи енергозбереження в побутовому сегменті

Модернізація теплогенеруючих потужностей, реконструкція теплових мереж, термомодернізація будівель здаються одним з найбільш логічним і ефективним засобом в боротьбі з надвеликим споживанням тепла. Ці кроки вже поступово запроваджуються в Україні. Однак відсутність контролю споживання теплової енергії та застарілі системи опалення приводять до великих витрат тепла саме в останній ланці системи теплопостачання, в зоні відповідальності кінцевого споживача.

Найбільша доля енергозатрат – опалення житла.

Від половини до двох третин з загального енергоспоживання приходиться на опалення приміщень в енергобалансі України. Саме житлово комунальне господарство у вигляді багатоквартирних будинків та приватних домогосподарств є найбільшим споживачем теплової енергії на опалення та гаряче водопостачання серед усіх споживачів.

В даний час для генерації тепла використовується природній газ, вугілля та інші нафтопродукти. І тільки невелика доля тепла генерується за допомогою відновлювальних джерел енергії. Отже теплопостачання в побутовому сегменті має найбільший потенціал з точки зору можливостей для запровадження енергозберігаючих технологій.

Регулювання кімнатної температури як спосіб енергозбереження.

Зазвичай щоб задовольнити всіх споживачів теплоносій від ТЕЦ або Теплової станції надходить дещо перегрітим. Це обумовлено необхідністю компенсування тепловтрат в теплових мережах. Однак часто спостерігається нестача тепла в деяких випадках через надвеликі тепловтрати в застарілих ділянках мережі, що потребують суттєвої модернізації.

Якщо для забезпечення новобудови взимку достатньо подавати теплоносій з температурою 45 градусів то для старого житлового фонду потрібно вже 55-60 градусів в середньому за опалювальний сезон. Однак теплоносій дійшовши до споживача маючи високу температуру часто просто перегріває приміщення що призводить до перевитрат теплової енергії.

Запровадження в теплових пунктах або елеваторних системах погодозалежного регулювання покращує ситуацію. Але не вирішую проблему цілком, оскілки через потребу задовольнити приміщення з надвеликими тепловтратами доводиться перегріваються більшість інших приміщень.

Термостатична головка. Забезпечує індивідуальний контроль температури в кімнаті.

Відсутність можливості контролю індивідуально по кімнатах призводить до великих перевитрат тепла, адже деяким споживачам просто доводиться відкривати вікна щоб мати комфортну температуру в кімнаті.

Окрім не контрольованості впливають і звички громадян.

В індивідуальних опалювальних системах ситуація здавалося має бути простіша, однак в цьому випадку великий вплив мають звички споживачів. Українці як правило полюбляють тепліше середовище ніж більшість європейських споживачів.

Джерело: tado.com

Німецький виробник термостатів Tado опублікував інфографіку, в якій розповів про результати своєї діяльності в 2014 році. Втім, нас в цій інфографіці цікавить одна конкретна карта: яку температуру встановлюють на ніч користувачі термостатів в своїй квартирі в кожній країні.

В Україні досі не розповсюджено знижувати температуру повітря в нічний період. Окрім того в денний період більшість наших співвітчизників вважають комфортною температуру в житловій кімнаті на рівні 22-24 С.

Джерело: tado.com

Вище наведені рекомендації щодо температурного режиму взимку в різних видах кімнат. Ці дані збігаються зі стандартом ДСТУ Б EN 15251:2011 який є чинним в Україні.

Більшість з нас недооцінює можливості термостатичного регулювання. Навіть ті хто користуються такими пристроями не завжди правильно це роблять. Встановлення термостатичних головок на прилади опалення та кімнатних термостатів здатні заощадити до 30% теплової енергії та збільшити комфорт.

Зменшивши температуру в кімнаті на 1 градус ми можемо заощадити понад 6% на опаленні.

Також зараз стають доступнішими електронні термостати та радіаторні терморегулятори. З допомогою них можна задати часову програму та автоматично тримати комфортний температурний режим вдень та знижувати за графіком температуру вночі або в періоди відсутності мешканців.

Електронна термоголовка

 

Система індивідуального обліку тепла та індивідуальні теплові пункти.

Для створення умов в яких кожен з нас міг би вплинути на ситуацію та контролювати температуру в своєму помешканні, будинок має бути оснащений системою індивідуального обліку тепла. В приватних домогосподарствах, споживач запровадивши енергозберігаючі заходи безпосередньо здатний вплинути на витрату газу або будь-якого іншого енергоресурсу, який він використовує.

Щоб покращити ситуацію в багатоквартирних будниках під’єднаних до теплової мережі, індивідуальний облік тепла є просто необхідністю. В будинках побудованих за останні 10-15 років, такі системи зазвичай уже облаштовані. Лічильник може бути встановлено на під’їзд чи секцію. Також не рідкість застосування власної котельної на будинок або цілий житловий комплекс.

За останні роки за сприяння різних програм було реконструйовано чимало будинків і старого житлового фонду, де були облаштовані індивідуальні теплові пункти з можливістю встановлення теплових лічильників та погодозалежної автоматики. До того ж, в будинку з індивідуальним тепловим пунктом є можливість змінити застарілі неефективні чавунні радіатори на нові сталеві, які в поєднанні з термостатичним регулюванням створюють комфорт та забезпечують енергозбереження.

Індивідуальний тепловий пункт для модернізації опалення багатоквартирного будинку радянської забудови. Джерело: es-kr.com.ua

Наразі в Україні для громадян доступна й можливість переходу на по кімнатний індивідуальний облік теплової енергії встановивши теплові лічильники на кожен прилад опалення. До 2018 року така можливість була тільки для будинків з горизонтальною системою опалення. Відповідний законопроект надав таку можливість і для мешканців будинків з вертикальною розводкою опалення, яка застосовувалась в переважній більшості будинків радянської забудови.

Постанова про можливість переходу на індивідуальний лічильник тепла.

На ряду з впровадження енергозберігаючих заходів в системах генерації та розподілення тепла, не менш важливим є і забезпечення індивідуального контролю за температурним режимам в помешканнях. До того ж, це один з найдоступніших та простіших способів енергозбереження в секторі ЖКГ в наш час, що має великий потенціал.

Сергей Маринец

Автор - инженер по возобновляемым источникам энергии

Похожие записи

Теплоизоляция для труб отопления

Теплоизоляция для труб отопления

Вентиляция в пассивном доме

Вентиляция в пассивном доме

Нет комментариев

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Строительство СЭС любой сложности

Свежие записи